Co zabrać na wizytę kontrolną po przeszczepie? Lista.

Przeszczepienie narządu przynosi szereg korzyści pacjentowi, ale każda terapia wiąże się również z pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Zespół medyczny opiekujący się pacjentem na oddziale, podczas wypisu ze szpitala zaplanuje choremu plan wizyt w poradni transplantacyjnej. Ważne jest, aby terminowo stawiać się na te wizyty i przestrzegać zaleceń lekarskich dotyczących zdrowego trybu życia, a także na bieżąco informować o objawach budzących wątpliwości czy niepokój. Przestrzeganie harmonogramu wizyt kontrolnych jest krytycznie ważne i w dużej mierze determinuje sukces transplantacji. Warto zatem wiedzieć, jak przygotować się do wizyty i co zabrać na wizytę kontrolną po przeszczepie.

 

Pierwsze wizyty kontrolne po zabiegu transplantacji

W ciągu pierwszych kilku miesięcy po przeszczepie pacjent powinien często odwiedzać poradnię transplantacyjną, aby upewnić się, że jego nowy narząd działa prawidłowo. Częstość wizyt po zabiegu może różnić się w zależności od stanu zdrowia każdego pacjenta.  Pierwsza wizyta odbywa się w stosunkowo krótkim czasie - zazwyczaj po tygodniu od opuszczenia szpitala. W pierwszym okresie po przeszczepie dużej dyscypliny wymaga również samodzielne monitorowanie różnych parametrów oraz monitorowanie stężenia leków immunosupresyjnych, które mogą się istotnie wahać.

Jednym z głównych celów wizyt jest wykonanie oraz ocena przez lekarza badań laboratoryjnych obrazujących czynność przeszczepionego narządu oraz monitoring pozwalający na wczesne wykrycie i leczenie powikłań.

Zespół transplantacyjny będzie rekomendował, aby pierwsze wizyty kontrolne po przeszczepie miały miejsce w ośrodku, w którym chory był operowany. Kolejne mogą odbywać się w innych poradniach, bliżej miejsca zamieszkania pacjenta.

 

Co zabrać na wizytę kontrolną po przeszczepie

Do wizyty kontrolnej po przeszczepie, tak jak do każdej innej wizyty, należy odpowiednio się przygotować, aby przebiegała ona bez zakłóceń i pozwoliła lekarzowi ustalić dalszy plan leczenia. Udając się na wizytę ważne jest, aby zebrać wszystkie niezbędne informacje. Z uwagi na badania, które będą wykonywane przed każdą wizytą w poradni transplantacyjnej, należy pamiętać, aby nie zażywać leków immunosupresyjnych, aż do czasu, gdy zostanie pobrana krew do badań.

Lista rzeczy, jakie należy zabrać ze sobą w dniu wizyty:

  • lista aktualnie zażywanych leków i ich zapas dostępny w domu,
  • porcja leków do zażycia po pobraniu krwi,
  • lista niepokojących objawów - u niektórych pacjentów stres przed wizytą może powodować, że zapomną, jakie objawy wzbudziły ich niepokój,
  • butelka wody,
  • pokarmy do spożycia po pobraniu krwi (pacjent na pobranie krwi przychodzi na czczo),
  • insulina i glukometr (pacjenci chorujący na cukrzycę),
  • lista pytań, które pacjent chciałby zadać lekarzowi,
  • Dzienniczek Samokontroli.

 

 

Systematyczne wizyty są podstawą rekonwalescencji, a w gabinecie lekarskim pacjent uzyskuje szczegółowe informacje na temat aktualnego stanu zdrowia i dalsze zalecenia. Dzięki regularnym wizytom oraz badaniom pacjent może lepiej dbać o przeszczepiony narząd.

 

CHIESI/KB/EDU/56/07/2019

Tagi

co zabrać na wizytę kontrolną po przeszczepie życie po przeszczepie wizyta po przeszczepie przeszczep nerki przeszczep wątroby transplantacja dziennik samokontroli samokontrola po przeszczepie leki immunosupresyjne biorcy narządów dawcy narządów
Copyright © aplikacje-medyczne.pl | Mapa strony
Powered by BioStat®